racingmn.com
Minnesota Race Track Times



  

 

 

           

                

       

Justin Froemming Wins Midwest Modified Special at Fiesta City Speedway

by Chad Adamson

          Twenty-Four WISSOTA Midwest Modifieds came to Fiesta City Speedway for 20 lap, $1400 to win feature.

          Taylor Garberich took the lead to start the Pure Stock feature.  With two laps to go, Garberich got into the lapped car of Jessie Beckler, which sent Beckler's car rolling over on the front straightaway.  Garberich was sent to the rear of the field for causing the incident.  Jeremy Grinager inherted the lead when the race resumed.  Ron Hawkinson took the lead as the field came to take the white flag.  Hawkinson held on for his fifth win of the year and third in a row.

          Travis Engebretson took the lead on the opening lap of the WISSOTA Midwest Modified feature.  Justin Froemming took the lead with ten laps to go, and went on to get his first win of the season.

          Cole Kannegiesser took the lead to begin the WISSOTA Street Stock feature.  Ross Bjerkeset took over the lead on lap three, then Justin Vogel took the lead on the very next lap and went on to pick up his fourth feature win of the year and second in a row.

          Jacob Aarhus led the entire WISSOTA Hornet feature for his first win of the season.

          Justin Tammen took the lead at the beginning of the WISSOTA Super Stock feature.  Shane Sabraski took the lead with seven laps to go and went on get his first Super Stock feature win at Fiesta City Speedway.

          Matt Smith led the entire WISSOTA Modified feature for his first win of the year.

          Chuck Swenson took the lead to start the WISSOTA Late Model feature.  Swenson would spin out in turn 1 & 2 on lap four, which gave the lead to Jordan Tollakson.  Tollakson would lead the rest of the way for his first Late Model win at Fiesta City Speedway.

          Next week the Vintage Cars come to Fiesta City Speedway, along with all the regular classes.  Races are sponsored by Minnesota Heartland Preserve, Big Valley Milling and KDMA radio. Race time is 7 pm.

 

 

 

 

 

 

 

Pure Stock

Heat #1

  1. Henry Hacker                                                            Montevideo, MN
  2. Josh Grinager                                                            Clarkfield, MN
  3. Ron Hawkinson                                                  Chokio, MN
  4. Ethan Beckler                                                            Granite Falls, MN
  5. Michael Brockman                                                  Echo, MN
  6. Brett Hedtke                                                            Willmar, MN

 

Heat #2

  1. Taylor Garberich                                                  Willmar, MN
  2. Jeremy Grinager                                                  Marshall, MN
  3. Abby Hacker                                                            Montevideo, MN
  4. Cody Hatch                                                            Olivia, MN
  5. Tad Peterson                                                            Dawson, MN
  6. Jessie Beckler                                                            Granite Falls, MN

 

Feature

  1. Ron Hawkinson                                                  Chokio, MN
  2. Jeremy Grinager                                                  Marshall, MN
  3. Henry Hacker                                                            Montevideo, MN
  4. Tad Peterson                                                            Dawson, MN
  5. Josh Grinager                                                            Clarkfield, MN
  6. Abby Hacker                                                            Montevideo, MN
  7. Michael Brockman                                                  Echo, MN
  8. Cody Hatch                                                            Olivia, MN
  9. Brett Hedtke                                                            Willmar, MN
  10. Ethan Beckler                                                            Granite Falls, MN
  11. Jessie Beckler                                                            Granite Falls, MN
  12. Taylor Garberich                                                  Willmar, MN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WISSOTA Midwest Modified

Heat #1

  1. Lucas Rodin                                                            Marion, ND
  2. Jamie Thorstad                                                            Morris, MN
  3. Tanner Zweifel                                                            Watertown, SD
  4. Justin Bjorlund                                                            Glenwood, MN
  5. Cory Asmussen                                                            Waseca, MN
  6. Chad VanOverbeke                                                  Hanley Falls, MN
  7. Justin VanEps                                                            Pennock, MN
  8. Jason Steinbeisser                                                  Marshall, MN

 

Heat #2

  1. Derek Rieck                                                            Ortonville, MN
  2. Travis Engebretson                                                  Cyrus, MN
  3. Tommy Bawden                                                            Clear Lake, MN
  4. Wes Drake                                                            Fergus Falls, MN
  5. Corey Storck                                                            Morris, MN
  6. Mike Jans                                                            Clarkfield, MN
  7. Josh Backman                                                            Alberta, MN
  8. Nathaniel Persson                                                  Sacred Heart, MN

 

Heat #3

  1. Darren Engesser                                                            Gary, SD
  2. Justin Froemming                                                  Alexandria, MN
  3. Kolton Luepke                                                            Granite Falls, MN
  4. Cody Lee                                                            Starbuck, MN
  5. Scott Harrington                                                            Waubay, SD
  6. Tim Kanten                                                            Milan, MN
  7. Haley Lee                                                            Starbuck, MN
  8. Tracy Johnson                                                            Lake Preston, SD

 

Feature

  1. Justin Froemming                                                  Alexandria, MN
  2. Corey Storck                                                            Morris, MN
  3. Travis Engebretson                                                  Cyrus, MN
  4. Lucas Rodin                                                            Marion, ND
  5. Scott Harrington                                                            Waubay, SD
  6. Justin Bjorklund                                                            Glenwood, MN
  7. Darren Engesser                                                            Gary, SD
  8. Tracy Johnson                                                            Lake Preston, SD
  9. Jamie Thorstad                                                            Morris, MN
  10. Derek Rieck                                                            Ortonville, MN
  11. Tanner Zweifel                                                            Watertown, SD
  12. Cory Asmussen                                                            Waseca, MN
  13. Josh Backman                                                            Alberta, MN
  14. Justin VanEps                                                            Pennock, MN
  15. Kolton Luepke                                                            Granite Falls, MN
  16. Mike Jans                                                            Clarkfield, MN
  17. Haley Lee                                                            Starbuck, MN
  18. Chad VanOverbeke                                                  Hanley Falls, MN
  19. Jason Steinbeisser                                                  Marshall, MN
  20. Tim Kanten                                                            Milan, MN
  21. Wes Drake                                                            Fergus Falls, MN
  22. Cody Lee                                                            Starbuck, MN
  23. Nathaniel Persson                                                  Sacred Heart, MN
  24. Tommy Bawden                                                            Clear Lake, MN

WISSOTA Street Stock

Heat

  1. Scott Witkowski                                                  Aberdeen, SD
  2. Cole Kannegiesser                                                  Hancock, MN
  3. Russ Carlson                                                            Montevideo, MN
  4. Justin Vogel                                                            Brooten, MN
  5. Ross Bjerkeset                                                            St. Leo, MN
  6. Austen Bowman                                                  Pennock, MN
  7. Ethan Kruger                                                            Clara City, MN
  8. Dale Louwagie                                                  Cottonwood, MN

Feature

  1. Justin Vogel                                                            Brooten, MN
  2. Ross Bjerkeset                                                            St. Leo, MN
  3. Cole Kannegiesser                                                  Hancock, MN
  4. Scott Witkowski                                                  Aberdeen, SD
  5. Austen Bowman                                                  Pennock, MN
  6. Russ Carlson                                                            Montevideo, MN
  7. Dale Louwagie                                                  Cottonwood, MN
  8. Ethan Kruger                                                            Clara City, MN

 

WISSOTA Hornet

Heat #1

  1. Dustin Miller                                                            Boyd, MN
  2. Adam VanDerostyne                                                  Canby, MN
  3. Doug Martin                                                            Willmar, MN
  4. Deanna VanDerostyne                                        Canby, MN
  5. David Marshall                                                  Buffalo, MN
  6. Ian Tjaden                                                            Boyd, MN

Heat #2

  1. Jacob Aarhus                                                            Clara City, MN
  2. Lucas Christians                                                  Montevideo, MN
  3. Steve Christians                                                  Montevideo, MN
  4. Brady Hagen                                                            Montevideo, MN
  5. Scotty Ireland                                                            Dawson, MN

Feature

  1. Jacob Aarhus                                                            Clara City, MN
  2. Adam VanDerostyne                                                  Canby, MN
  3. Lucas Christians                                                  Montevideo, MN
  4. Brady Hagen                                                            Montevideo, MN
  5. Dustin Miller                                                            Boyd, MN
  6. Doug Martin                                                            Willmar, MN
  7. Ian Tjaden                                                            Boyd, MN
  8. Deanna VanDerostyne                                        Canby, MN
  9. Steve Christians                                                  Montevideo, MN
  10. David Marshall                                                  Buffalo Lake, MN
  11. Scotty Ireland                                                            Dawson, MN

WISSOTA Super Stock

Heat

  1. Justin Tammen                                                  Clara City, MN
  2. Ryan Flaten                                                            Madison, MN
  3. Shane Sabraski                                                  Rice, MN
  4. Jeff Crouse                                                            Alexandria, MN
  5. Brayden Hedtke                                                  Atwater, MN
  6. Jon Tollakson                                                            Montevideo, MN
  7. Ryan Schaufler                                                  Hutchinson, MN
  8. Jake Knapper                                                            Montevideo, MN

 

Feature

  1. Shane Sabraski                                                  Rice, MN
  2. Justin Tammen                                                  Clara City, MN
  3. Ryan Flaten                                                            Madison, MN
  4. Jake Knapper                                                            Montevideo, MN
  5. Brayden Hedtke                                                  Atwater, MN
  6. Jeff Crouse                                                            Alexandria, MN
  7. Jon Tollakson                                                            Montevideo, MN
  8. Ryan Schaufler                                                  Hutchinson, MN

 

WISSOTA Modified

Heat

  1. Matt Smith                                                            Morris, MN
  2. Shane Sabraski                                                  Rice, MN
  3. Matt Gilbertson                                                  Watson, MN
  4. Brian Haben                                                            Appleton, MN
  5. Justin A-Strike                                                  Elk River, MN
  6. Ryan Damm                                                            Watertown, SD

 

Feature

  1. Matt Smith                                                            Morris, MN
  2. Shane Sabraski                                                  Rice, MN
  3. Justin A-Strike                                                  Elk River, MN
  4. Brian Haben                                                            Appleton, MN
  5. Ryan Damm                                                            Watertown, SD
  6. Matt Gilbertson                                                  Watson, MN